Cât produc panourile solare? Plzeň

Plzeň: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.590 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.475 kWh, iar într-unul bun 7.704 kWh — 1.098 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 220% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 188 kWh, interval 151–225feb.februarie: 6 kWp 348 kWh, interval 255–440mar.martie: 6 kWp 555 kWh, interval 420–690apr.aprilie: 6 kWp 707 kWh, interval 541–873maimai: 6 kWp 783 kWh, interval 621–945iun.iunie: 6 kWp 874 kWh, interval 708–1.040iul.iulie: 6 kWp 854 kWh, interval 712–995aug.august: 6 kWp 802 kWh, interval 644–959sept.septembrie: 6 kWp 633 kWh, interval 496–771oct.octombrie: 6 kWp 444 kWh, interval 322–566nov.noiembrie: 6 kWp 216 kWh, interval 158–275dec.decembrie: 6 kWp 166 kWh, interval 111–220

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Plzeň. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 151 188 225
februarie 255 348 440
martie 420 555 690
aprilie 541 707 873
mai 621 783 945
iunie 708 874 1.040
iulie 712 854 995
august 644 802 959
septembrie 496 633 771
octombrie 322 444 566
noiembrie 158 216 275
decembrie 111 166 220
An 5.475 6.590 7.704

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Plzeň

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 917 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 166 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Plzeň

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Plzeň

Montaj la sol sau pe acoperiș? Plzeň

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Plzeň

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Cehia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare