Cât produc panourile solare? Znojmo

Znojmo: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.939 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.804 kWh, iar într-unul bun 8.074 kWh — 1.157 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 231% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 229 kWh, interval 181–277feb.februarie: 6 kWp 346 kWh, interval 250–441mar.martie: 6 kWp 619 kWh, interval 471–766apr.aprilie: 6 kWp 744 kWh, interval 558–931maimai: 6 kWp 824 kWh, interval 648–1.000iun.iunie: 6 kWp 869 kWh, interval 685–1.053iul.iulie: 6 kWp 872 kWh, interval 724–1.019aug.august: 6 kWp 822 kWh, interval 669–975sept.septembrie: 6 kWp 692 kWh, interval 540–844oct.octombrie: 6 kWp 449 kWh, interval 291–607nov.noiembrie: 6 kWp 236 kWh, interval 157–314dec.decembrie: 6 kWp 184 kWh, interval 129–239

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Znojmo. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 181 229 277
februarie 250 346 441
martie 471 619 766
aprilie 558 744 931
mai 648 824 1.000
iunie 685 869 1.053
iulie 724 872 1.019
august 669 822 975
septembrie 540 692 844
octombrie 291 449 607
noiembrie 157 236 314
decembrie 129 184 239
An 5.804 6.939 8.074

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Znojmo

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 995 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 184 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Znojmo

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Znojmo

Montaj la sol sau pe acoperiș? Znojmo

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Znojmo

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Cehia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare