Cât produc panourile solare? A Coruña

A Coruña: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.557 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.476 kWh, iar într-unul bun 7.638 kWh — 1.311 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 199% din consumul anual al unei case tipice (3.300 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 355 kWh, interval 267–443feb.februarie: 5 kWp 390 kWh, interval 291–490mar.martie: 5 kWp 559 kWh, interval 442–676apr.aprilie: 5 kWp 620 kWh, interval 495–746maimai: 5 kWp 725 kWh, interval 592–858iun.iunie: 5 kWp 677 kWh, interval 551–803iul.iulie: 5 kWp 780 kWh, interval 624–935aug.august: 5 kWp 755 kWh, interval 607–904sept.septembrie: 5 kWp 616 kWh, interval 508–724oct.octombrie: 5 kWp 477 kWh, interval 346–607nov.noiembrie: 5 kWp 335 kWh, interval 241–430dec.decembrie: 5 kWp 301 kWh, interval 240–362

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: A Coruña. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 267 355 443
februarie 291 390 490
martie 442 559 676
aprilie 495 620 746
mai 592 725 858
iunie 551 677 803
iulie 624 780 935
august 607 755 904
septembrie 508 616 724
octombrie 346 477 607
noiembrie 241 335 430
decembrie 240 301 362
An 5.476 6.557 7.638

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? A Coruña

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.381 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 301 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? A Coruña

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru A Coruña

Montaj la sol sau pe acoperiș? A Coruña

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: A Coruña

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Spania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare