Cât produc panourile solare? Galway

Galway: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.630 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.034 kWh, iar într-unul bun 4.226 kWh — 908 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 86% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 118 kWh, interval 88–148feb.februarie: 4 kWp 183 kWh, interval 145–221mar.martie: 4 kWp 305 kWh, interval 232–377apr.aprilie: 4 kWp 429 kWh, interval 324–534maimai: 4 kWp 524 kWh, interval 423–624iun.iunie: 4 kWp 455 kWh, interval 363–546iul.iulie: 4 kWp 437 kWh, interval 361–512aug.august: 4 kWp 409 kWh, interval 340–478sept.septembrie: 4 kWp 305 kWh, interval 246–363oct.octombrie: 4 kWp 218 kWh, interval 175–261nov.noiembrie: 4 kWp 139 kWh, interval 109–168dec.decembrie: 4 kWp 101 kWh, interval 71–131

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Galway. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 88 118 148
februarie 145 183 221
martie 232 305 377
aprilie 324 429 534
mai 423 524 624
iunie 363 455 546
iulie 361 437 512
august 340 409 478
septembrie 246 305 363
octombrie 175 218 261
noiembrie 109 139 168
decembrie 71 101 131
An 3.034 3.630 4.226

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Galway

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 540 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 101 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Galway

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Galway

Montaj la sol sau pe acoperiș? Galway

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Galway

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare