Cât produc panourile solare? Killarney

Killarney: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.513 kWh pe an. Într-un an slab sunt 2.919 kWh, iar într-unul bun 4.107 kWh — 878 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 84% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 113 kWh, interval 84–142feb.februarie: 4 kWp 161 kWh, interval 131–190mar.martie: 4 kWp 279 kWh, interval 217–341apr.aprilie: 4 kWp 398 kWh, interval 292–503maimai: 4 kWp 452 kWh, interval 354–549iun.iunie: 4 kWp 439 kWh, interval 337–541iul.iulie: 4 kWp 430 kWh, interval 353–508aug.august: 4 kWp 401 kWh, interval 326–476sept.septembrie: 4 kWp 316 kWh, interval 251–381oct.octombrie: 4 kWp 216 kWh, interval 167–265nov.noiembrie: 4 kWp 130 kWh, interval 103–157dec.decembrie: 4 kWp 86 kWh, interval 61–111

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Killarney. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 84 113 142
februarie 131 161 190
martie 217 279 341
aprilie 292 398 503
mai 354 452 549
iunie 337 439 541
iulie 353 430 508
august 326 401 476
septembrie 251 316 381
octombrie 167 216 265
noiembrie 103 130 157
decembrie 61 86 111
An 2.919 3.513 4.107

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Killarney

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 490 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 86 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Killarney

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Killarney

Montaj la sol sau pe acoperiș? Killarney

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Killarney

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare