Cât produc panourile solare? Waterford

Waterford: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.235 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.535 kWh, iar într-unul bun 4.935 kWh — 1.059 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 101% din consumul anual al unei case tipice (4.200 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 148 kWh, interval 121–175feb.februarie: 4 kWp 220 kWh, interval 171–268mar.martie: 4 kWp 343 kWh, interval 264–422apr.aprilie: 4 kWp 458 kWh, interval 349–567maimai: 4 kWp 558 kWh, interval 454–662iun.iunie: 4 kWp 545 kWh, interval 447–642iul.iulie: 4 kWp 519 kWh, interval 416–622aug.august: 4 kWp 486 kWh, interval 398–575sept.septembrie: 4 kWp 377 kWh, interval 297–456oct.octombrie: 4 kWp 255 kWh, interval 200–310nov.noiembrie: 4 kWp 174 kWh, interval 129–219dec.decembrie: 4 kWp 112 kWh, interval 78–145

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Waterford. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 2,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 121 148 175
februarie 171 220 268
martie 264 343 422
aprilie 349 458 567
mai 454 558 662
iunie 447 545 642
iulie 416 519 622
august 398 486 575
septembrie 297 377 456
octombrie 200 255 310
noiembrie 129 174 219
decembrie 78 112 145
An 3.535 4.235 4.935

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Waterford

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 653 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 112 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Waterford

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Waterford

Montaj la sol sau pe acoperiș? Waterford

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Waterford

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Irlanda

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare