Cât produc panourile solare? Ancona

Ancona: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.748 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.306 kWh, iar într-unul bun 10.191 kWh — 1.458 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 324% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 409 kWh, interval 299–519feb.februarie: 6 kWp 516 kWh, interval 366–666mar.martie: 6 kWp 784 kWh, interval 616–953apr.aprilie: 6 kWp 828 kWh, interval 676–979maimai: 6 kWp 881 kWh, interval 728–1.034iun.iunie: 6 kWp 963 kWh, interval 800–1.127iul.iulie: 6 kWp 1.046 kWh, interval 867–1.226aug.august: 6 kWp 994 kWh, interval 833–1.155sept.septembrie: 6 kWp 825 kWh, interval 682–968oct.octombrie: 6 kWp 636 kWh, interval 491–781nov.noiembrie: 6 kWp 434 kWh, interval 342–526dec.decembrie: 6 kWp 410 kWh, interval 312–508

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Ancona. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 299 409 519
februarie 366 516 666
martie 616 784 953
aprilie 676 828 979
mai 728 881 1.034
iunie 800 963 1.127
iulie 867 1.046 1.226
august 833 994 1.155
septembrie 682 825 968
octombrie 491 636 781
noiembrie 342 434 526
decembrie 312 410 508
An 7.306 8.748 10.191

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Ancona

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.768 kWh, adică 20 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 409 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Ancona

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Ancona

Montaj la sol sau pe acoperiș? Ancona

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Ancona

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Italia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare