Cât produc panourile solare? Potenza

Potenza: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.507 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.085 kWh, iar într-unul bun 9.930 kWh — 1.418 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 315% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 435 kWh, interval 294–576feb.februarie: 6 kWp 552 kWh, interval 422–681mar.martie: 6 kWp 703 kWh, interval 533–873apr.aprilie: 6 kWp 789 kWh, interval 639–939maimai: 6 kWp 876 kWh, interval 679–1.072iun.iunie: 6 kWp 890 kWh, interval 730–1.049iul.iulie: 6 kWp 1.024 kWh, interval 850–1.198aug.august: 6 kWp 949 kWh, interval 775–1.123sept.septembrie: 6 kWp 811 kWh, interval 667–955oct.octombrie: 6 kWp 662 kWh, interval 489–835nov.noiembrie: 6 kWp 489 kWh, interval 393–585dec.decembrie: 6 kWp 455 kWh, interval 346–564

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Potenza. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 294 435 576
februarie 422 552 681
martie 533 703 873
aprilie 639 789 939
mai 679 876 1.072
iunie 730 890 1.049
iulie 850 1.024 1.198
august 775 949 1.123
septembrie 667 811 955
octombrie 489 662 835
noiembrie 393 489 585
decembrie 346 455 564
An 7.085 8.507 9.930

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Potenza

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.931 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 435 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Potenza

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Potenza

Montaj la sol sau pe acoperiș? Potenza

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Potenza

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Italia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare