Cât produc panourile solare? Trento

Trento: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.669 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.520 kWh, iar într-unul bun 7.818 kWh — 1.111 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 247% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 384 kWh, interval 283–484feb.februarie: 6 kWp 457 kWh, interval 336–577mar.martie: 6 kWp 592 kWh, interval 466–718apr.aprilie: 6 kWp 629 kWh, interval 517–742maimai: 6 kWp 655 kWh, interval 519–791iun.iunie: 6 kWp 750 kWh, interval 614–886iul.iulie: 6 kWp 806 kWh, interval 663–948aug.august: 6 kWp 720 kWh, interval 593–847sept.septembrie: 6 kWp 580 kWh, interval 464–696oct.octombrie: 6 kWp 452 kWh, interval 354–550nov.noiembrie: 6 kWp 337 kWh, interval 212–463dec.decembrie: 6 kWp 325 kWh, interval 214–436

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Trento. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 283 384 484
februarie 336 457 577
martie 466 592 718
aprilie 517 629 742
mai 519 655 791
iunie 614 750 886
iulie 663 806 948
august 593 720 847
septembrie 464 580 696
octombrie 354 452 550
noiembrie 212 337 463
decembrie 214 325 436
An 5.520 6.669 7.818

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Trento

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.503 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 325 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Trento

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Trento

Montaj la sol sau pe acoperiș? Trento

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Trento

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Italia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare