Cât produc panourile solare? Amsterdam

Amsterdam: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.193 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.481 kWh, iar într-unul bun 4.906 kWh — 1.048 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 150% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 4 kWp 130 kWh, interval 101–159feb.februarie: 4 kWp 222 kWh, interval 156–287mar.martie: 4 kWp 346 kWh, interval 262–429apr.aprilie: 4 kWp 472 kWh, interval 369–575maimai: 4 kWp 554 kWh, interval 437–670iun.iunie: 4 kWp 547 kWh, interval 451–643iul.iulie: 4 kWp 525 kWh, interval 428–621aug.august: 4 kWp 502 kWh, interval 416–588sept.septembrie: 4 kWp 408 kWh, interval 333–484oct.octombrie: 4 kWp 254 kWh, interval 197–312nov.noiembrie: 4 kWp 155 kWh, interval 119–191dec.decembrie: 4 kWp 99 kWh, interval 68–131

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Amsterdam. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 101 130 159
februarie 156 222 287
martie 262 346 429
aprilie 369 472 575
mai 437 554 670
iunie 451 547 643
iulie 428 525 621
august 416 502 588
septembrie 333 408 484
octombrie 197 254 312
noiembrie 119 155 191
decembrie 68 99 131
An 3.481 4.193 4.906

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Amsterdam

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 606 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 99 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Amsterdam

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Amsterdam

Montaj la sol sau pe acoperiș? Amsterdam

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Amsterdam

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Țările de Jos

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare