Cât produc panourile solare? Poznań

Poznań: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.476 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.370 kWh, iar într-unul bun 7.582 kWh — 1.079 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 259% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 185 kWh, interval 124–247feb.februarie: 6 kWp 323 kWh, interval 246–400mar.martie: 6 kWp 527 kWh, interval 380–674apr.aprilie: 6 kWp 719 kWh, interval 527–910maimai: 6 kWp 820 kWh, interval 645–994iun.iunie: 6 kWp 798 kWh, interval 645–952iul.iulie: 6 kWp 846 kWh, interval 693–1.000aug.august: 6 kWp 775 kWh, interval 623–928sept.septembrie: 6 kWp 649 kWh, interval 502–795oct.octombrie: 6 kWp 415 kWh, interval 293–537nov.noiembrie: 6 kWp 200 kWh, interval 150–251dec.decembrie: 6 kWp 124 kWh, interval 73–175

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Poznań. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 124 185 247
februarie 246 323 400
martie 380 527 674
aprilie 527 719 910
mai 645 820 994
iunie 645 798 952
iulie 693 846 1.000
august 623 775 928
septembrie 502 649 795
octombrie 293 415 537
noiembrie 150 200 251
decembrie 73 124 175
An 5.370 6.476 7.582

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Poznań

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 832 kWh, adică 13 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 124 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Poznań

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Poznań

Montaj la sol sau pe acoperiș? Poznań

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Poznań

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Polonia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare