Cât produc panourile solare? Rzeszów

Rzeszów: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.576 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.496 kWh, iar într-unul bun 7.657 kWh — 1.096 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 263% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 198 kWh, interval 116–279feb.februarie: 6 kWp 320 kWh, interval 253–387mar.martie: 6 kWp 555 kWh, interval 417–693apr.aprilie: 6 kWp 646 kWh, interval 479–812maimai: 6 kWp 762 kWh, interval 582–942iun.iunie: 6 kWp 846 kWh, interval 675–1.018iul.iulie: 6 kWp 827 kWh, interval 690–964aug.august: 6 kWp 851 kWh, interval 683–1.020sept.septembrie: 6 kWp 673 kWh, interval 523–823oct.octombrie: 6 kWp 503 kWh, interval 356–651nov.noiembrie: 6 kWp 243 kWh, interval 191–294dec.decembrie: 6 kWp 158 kWh, interval 111–204

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Rzeszów. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 116 198 279
februarie 253 320 387
martie 417 555 693
aprilie 479 646 812
mai 582 762 942
iunie 675 846 1.018
iulie 690 827 964
august 683 851 1.020
septembrie 523 673 823
octombrie 356 503 651
noiembrie 191 243 294
decembrie 111 158 204
An 5.496 6.576 7.657

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Rzeszów

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 918 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 158 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Rzeszów

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Rzeszów

Montaj la sol sau pe acoperiș? Rzeszów

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Rzeszów

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Polonia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare