Cât produc panourile solare? Aveiro

Aveiro: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.582 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.342 kWh, iar într-unul bun 8.822 kWh — 1.516 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 253% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 473 kWh, interval 348–597feb.februarie: 5 kWp 504 kWh, interval 374–635mar.martie: 5 kWp 626 kWh, interval 491–761apr.aprilie: 5 kWp 675 kWh, interval 532–818maimai: 5 kWp 795 kWh, interval 659–931iun.iunie: 5 kWp 756 kWh, interval 628–884iul.iulie: 5 kWp 820 kWh, interval 671–970aug.august: 5 kWp 833 kWh, interval 697–969sept.septembrie: 5 kWp 709 kWh, interval 579–839oct.octombrie: 5 kWp 568 kWh, interval 443–693nov.noiembrie: 5 kWp 405 kWh, interval 277–533dec.decembrie: 5 kWp 413 kWh, interval 302–523

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Aveiro. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 348 473 597
februarie 374 504 635
martie 491 626 761
aprilie 532 675 818
mai 659 795 931
iunie 628 756 884
iulie 671 820 970
august 697 833 969
septembrie 579 709 839
octombrie 443 568 693
noiembrie 277 405 533
decembrie 302 413 523
An 6.342 7.582 8.822

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Aveiro

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.794 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 405 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Aveiro

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Aveiro

Montaj la sol sau pe acoperiș? Aveiro

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Aveiro

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Portugalia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare