Cât produc panourile solare? Setúbal

Setúbal: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.254 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.915 kWh, iar într-unul bun 9.594 kWh — 1.651 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 275% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 537 kWh, interval 422–653feb.februarie: 5 kWp 536 kWh, interval 414–659mar.martie: 5 kWp 719 kWh, interval 568–870apr.aprilie: 5 kWp 732 kWh, interval 584–880maimai: 5 kWp 837 kWh, interval 696–978iun.iunie: 5 kWp 813 kWh, interval 682–945iul.iulie: 5 kWp 874 kWh, interval 731–1.016aug.august: 5 kWp 889 kWh, interval 744–1.033sept.septembrie: 5 kWp 780 kWh, interval 645–915oct.octombrie: 5 kWp 630 kWh, interval 510–750nov.noiembrie: 5 kWp 467 kWh, interval 349–586dec.decembrie: 5 kWp 460 kWh, interval 371–550

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Setúbal. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 422 537 653
februarie 414 536 659
martie 568 719 870
aprilie 584 732 880
mai 696 837 978
iunie 682 813 945
iulie 731 874 1.016
august 744 889 1.033
septembrie 645 780 915
octombrie 510 630 750
noiembrie 349 467 586
decembrie 371 460 550
An 6.915 8.254 9.594

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Setúbal

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.001 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 460 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Setúbal

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Setúbal

Montaj la sol sau pe acoperiș? Setúbal

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Setúbal

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Portugalia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare