Cât produc panourile solare? Tomar

Tomar: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.905 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.611 kWh, iar într-unul bun 9.200 kWh — 1.581 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 264% din consumul anual al unei case tipice (3.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 5 kWp 492 kWh, interval 363–621feb.februarie: 5 kWp 522 kWh, interval 384–659mar.martie: 5 kWp 653 kWh, interval 492–813apr.aprilie: 5 kWp 655 kWh, interval 504–806maimai: 5 kWp 795 kWh, interval 655–935iun.iunie: 5 kWp 784 kWh, interval 647–920iul.iulie: 5 kWp 884 kWh, interval 733–1.034aug.august: 5 kWp 893 kWh, interval 747–1.039sept.septembrie: 5 kWp 753 kWh, interval 604–902oct.octombrie: 5 kWp 579 kWh, interval 454–704nov.noiembrie: 5 kWp 416 kWh, interval 287–545dec.decembrie: 5 kWp 419 kWh, interval 321–517

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Tomar. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 363 492 621
februarie 384 522 659
martie 492 653 813
aprilie 504 655 806
mai 655 795 935
iunie 647 784 920
iulie 733 884 1.034
august 747 893 1.039
septembrie 604 753 902
octombrie 454 579 704
noiembrie 287 416 545
decembrie 321 419 517
An 6.611 7.905 9.200

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Tomar

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.849 kWh, adică 24 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 416 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Tomar

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Tomar

Montaj la sol sau pe acoperiș? Tomar

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Tomar

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Portugalia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare