Cât produc panourile solare? Komárno

Komárno: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.667 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.407 kWh, iar într-unul bun 8.926 kWh — 1.278 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 274% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 288 kWh, interval 202–375feb.februarie: 6 kWp 469 kWh, interval 345–592mar.martie: 6 kWp 718 kWh, interval 566–871apr.aprilie: 6 kWp 773 kWh, interval 605–940maimai: 6 kWp 828 kWh, interval 658–998iun.iunie: 6 kWp 934 kWh, interval 757–1.111iul.iulie: 6 kWp 968 kWh, interval 807–1.128aug.august: 6 kWp 886 kWh, interval 724–1.049sept.septembrie: 6 kWp 752 kWh, interval 601–903oct.octombrie: 6 kWp 522 kWh, interval 364–680nov.noiembrie: 6 kWp 341 kWh, interval 260–423dec.decembrie: 6 kWp 259 kWh, interval 187–330

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Komárno. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,9 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,9 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 202 288 375
februarie 345 469 592
martie 566 718 871
aprilie 605 773 940
mai 658 828 998
iunie 757 934 1.111
iulie 807 968 1.128
august 724 886 1.049
septembrie 601 752 903
octombrie 364 522 680
noiembrie 260 341 423
decembrie 187 259 330
An 6.407 7.667 8.926

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Komárno

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.357 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 259 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Komárno

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Komárno

Montaj la sol sau pe acoperiș? Komárno

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Komárno

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare