Cât produc panourile solare? Košice

Košice: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.091 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.941 kWh, iar într-unul bun 8.241 kWh — 1.182 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 253% din consumul anual al unei case tipice (2.800 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 215 kWh, interval 173–257feb.februarie: 6 kWp 364 kWh, interval 286–441mar.martie: 6 kWp 669 kWh, interval 548–791apr.aprilie: 6 kWp 729 kWh, interval 585–874maimai: 6 kWp 834 kWh, interval 672–997iun.iunie: 6 kWp 882 kWh, interval 692–1.072iul.iulie: 6 kWp 855 kWh, interval 712–998aug.august: 6 kWp 886 kWh, interval 724–1.049sept.septembrie: 6 kWp 705 kWh, interval 564–845oct.octombrie: 6 kWp 486 kWh, interval 348–623nov.noiembrie: 6 kWp 279 kWh, interval 217–341dec.decembrie: 6 kWp 163 kWh, interval 117–209

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Košice. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 173 215 257
februarie 286 364 441
martie 548 669 791
aprilie 585 729 874
mai 672 834 997
iunie 692 882 1.072
iulie 712 855 998
august 724 886 1.049
septembrie 564 705 845
octombrie 348 486 623
noiembrie 217 279 341
decembrie 117 163 209
An 5.941 7.091 8.241

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Košice

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.021 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 163 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Košice

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Košice

Montaj la sol sau pe acoperiș? Košice

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Košice

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Slovacia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare