Cât produc panourile solare? Тернопіль

Тернопіль: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.644 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.549 kWh, iar într-unul bun 7.739 kWh — 1.107 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 266% din consumul anual al unei case tipice (2.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 144 kWh, interval 89–198feb.februarie: 6 kWp 302 kWh, interval 241–362mar.martie: 6 kWp 565 kWh, interval 434–697apr.aprilie: 6 kWp 685 kWh, interval 507–862maimai: 6 kWp 807 kWh, interval 639–974iun.iunie: 6 kWp 861 kWh, interval 689–1.033iul.iulie: 6 kWp 883 kWh, interval 735–1.030aug.august: 6 kWp 916 kWh, interval 747–1.084sept.septembrie: 6 kWp 702 kWh, interval 542–862oct.octombrie: 6 kWp 523 kWh, interval 358–688nov.noiembrie: 6 kWp 200 kWh, interval 143–257dec.decembrie: 6 kWp 158 kWh, interval 103–214

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Тернопіль. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 89 144 198
februarie 241 302 362
martie 434 565 697
aprilie 507 685 862
mai 639 807 974
iunie 689 861 1.033
iulie 735 883 1.030
august 747 916 1.084
septembrie 542 702 862
octombrie 358 523 688
noiembrie 143 200 257
decembrie 103 158 214
An 5.549 6.644 7.739

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Тернопіль

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 803 kWh, adică 12 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 144 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Тернопіль

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Тернопіль

Montaj la sol sau pe acoperiș? Тернопіль

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Тернопіль

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Ucraina

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare