Cât produc panourile solare? Newcastle upon Tyne

Newcastle upon Tyne: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 3.856 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.226 kWh, iar într-unul bun 4.486 kWh — 964 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 143% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 137 kWh, interval 99–175feb.februarie: 4 kWp 213 kWh, interval 164–262mar.martie: 4 kWp 320 kWh, interval 243–397apr.aprilie: 4 kWp 442 kWh, interval 340–545maimai: 4 kWp 489 kWh, interval 384–594iun.iunie: 4 kWp 468 kWh, interval 369–568iul.iulie: 4 kWp 466 kWh, interval 382–550aug.august: 4 kWp 451 kWh, interval 368–535sept.septembrie: 4 kWp 353 kWh, interval 290–417oct.octombrie: 4 kWp 222 kWh, interval 175–270nov.noiembrie: 4 kWp 131 kWh, interval 100–162dec.decembrie: 4 kWp 109 kWh, interval 80–138

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Newcastle upon Tyne. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 99 137 175
februarie 164 213 262
martie 243 320 397
aprilie 340 442 545
mai 384 489 594
iunie 369 468 568
iulie 382 466 550
august 368 451 535
septembrie 290 353 417
octombrie 175 222 270
noiembrie 100 131 162
decembrie 80 109 138
An 3.226 3.856 4.486

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Newcastle upon Tyne

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 589 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 109 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Newcastle upon Tyne

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Newcastle upon Tyne

Montaj la sol sau pe acoperiș? Newcastle upon Tyne

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Newcastle upon Tyne

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Regatul Unit

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare