Cât produc panourile solare? Nottingham

Nottingham: o instalație de 4 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 4.000 kWh pe an. Într-un an slab sunt 3.342 kWh, iar într-unul bun 4.658 kWh — 1.000 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 148% din consumul anual al unei case tipice (2.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600ian.ianuarie: 4 kWp 141 kWh, interval 97–185feb.februarie: 4 kWp 214 kWh, interval 175–252mar.martie: 4 kWp 334 kWh, interval 259–409apr.aprilie: 4 kWp 454 kWh, interval 355–554maimai: 4 kWp 495 kWh, interval 391–599iun.iunie: 4 kWp 461 kWh, interval 357–565iul.iulie: 4 kWp 480 kWh, interval 385–575aug.august: 4 kWp 471 kWh, interval 380–563sept.septembrie: 4 kWp 362 kWh, interval 295–429oct.octombrie: 4 kWp 239 kWh, interval 187–292nov.noiembrie: 4 kWp 148 kWh, interval 108–188dec.decembrie: 4 kWp 119 kWh, interval 88–150

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Nottingham. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 1,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 1,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 97 141 185
februarie 175 214 252
martie 259 334 409
aprilie 355 454 554
mai 391 495 599
iunie 357 461 565
iulie 385 480 575
august 380 471 563
septembrie 295 362 429
octombrie 187 239 292
noiembrie 108 148 188
decembrie 88 119 150
An 3.342 4.000 4.658

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Nottingham

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 622 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 119 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Nottingham

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Nottingham

Montaj la sol sau pe acoperiș? Nottingham

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Nottingham

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Regatul Unit

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare