Cât produc panourile solare? Klagenfurt

Klagenfurt: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.392 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.167 kWh, iar într-unul bun 8.617 kWh — 1.232 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 185% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 355 kWh, interval 247–464feb.februarie: 6 kWp 521 kWh, interval 365–676mar.martie: 6 kWp 688 kWh, interval 524–853apr.aprilie: 6 kWp 739 kWh, interval 587–892maimai: 6 kWp 754 kWh, interval 616–893iun.iunie: 6 kWp 838 kWh, interval 667–1.008iul.iulie: 6 kWp 875 kWh, interval 727–1.023aug.august: 6 kWp 833 kWh, interval 689–978sept.septembrie: 6 kWp 694 kWh, interval 522–865oct.octombrie: 6 kWp 517 kWh, interval 381–653nov.noiembrie: 6 kWp 283 kWh, interval 183–383dec.decembrie: 6 kWp 264 kWh, interval 159–369

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Klagenfurt. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 247 355 464
februarie 365 521 676
martie 524 688 853
aprilie 587 739 892
mai 616 754 893
iunie 667 838 1.008
iulie 727 875 1.023
august 689 833 978
septembrie 522 694 865
octombrie 381 517 653
noiembrie 183 283 383
decembrie 159 264 369
An 6.167 7.392 8.617

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Klagenfurt

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.423 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 264 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Klagenfurt

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Klagenfurt

Montaj la sol sau pe acoperiș? Klagenfurt

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Klagenfurt

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare