Cât produc panourile solare? Kufstein

Kufstein: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.846 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.685 kWh, iar într-unul bun 8.006 kWh — 1.141 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 171% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 250 kWh, interval 199–301feb.februarie: 6 kWp 432 kWh, interval 327–538mar.martie: 6 kWp 618 kWh, interval 482–753apr.aprilie: 6 kWp 706 kWh, interval 519–893maimai: 6 kWp 711 kWh, interval 555–867iun.iunie: 6 kWp 814 kWh, interval 642–986iul.iulie: 6 kWp 778 kWh, interval 639–918aug.august: 6 kWp 789 kWh, interval 635–942sept.septembrie: 6 kWp 661 kWh, interval 495–826oct.octombrie: 6 kWp 536 kWh, interval 422–650nov.noiembrie: 6 kWp 303 kWh, interval 210–396dec.decembrie: 6 kWp 203 kWh, interval 131–276

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Kufstein. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 199 250 301
februarie 327 432 538
martie 482 618 753
aprilie 519 706 893
mai 555 711 867
iunie 642 814 986
iulie 639 778 918
august 635 789 942
septembrie 495 661 826
octombrie 422 536 650
noiembrie 210 303 396
decembrie 131 203 276
An 5.685 6.846 8.006

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Kufstein

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.189 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 203 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Kufstein

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Kufstein

Montaj la sol sau pe acoperiș? Kufstein

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Kufstein

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare