Cât produc panourile solare? Lienz

Lienz: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.576 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.334 kWh, iar într-unul bun 8.818 kWh — 1.263 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 189% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 426 kWh, interval 323–530feb.februarie: 6 kWp 559 kWh, interval 435–683mar.martie: 6 kWp 755 kWh, interval 589–921apr.aprilie: 6 kWp 768 kWh, interval 616–919maimai: 6 kWp 713 kWh, interval 579–848iun.iunie: 6 kWp 811 kWh, interval 643–979iul.iulie: 6 kWp 807 kWh, interval 670–943aug.august: 6 kWp 784 kWh, interval 653–915sept.septembrie: 6 kWp 681 kWh, interval 522–840oct.octombrie: 6 kWp 612 kWh, interval 480–744nov.noiembrie: 6 kWp 336 kWh, interval 187–485dec.decembrie: 6 kWp 359 kWh, interval 190–528

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Lienz. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 323 426 530
februarie 435 559 683
martie 589 755 921
aprilie 616 768 919
mai 579 713 848
iunie 643 811 979
iulie 670 807 943
august 653 784 915
septembrie 522 681 840
octombrie 480 612 744
noiembrie 187 336 485
decembrie 190 359 528
An 6.334 7.576 8.818

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Lienz

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.680 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 336 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Lienz

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Lienz

Montaj la sol sau pe acoperiș? Lienz

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Lienz

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare