Cât produc panourile solare? St. Pölten

St. Pölten: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.027 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.873 kWh, iar într-unul bun 8.181 kWh — 1.171 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 176% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 243 kWh, interval 187–299feb.februarie: 6 kWp 427 kWh, interval 330–524mar.martie: 6 kWp 615 kWh, interval 477–753apr.aprilie: 6 kWp 704 kWh, interval 500–908maimai: 6 kWp 752 kWh, interval 581–923iun.iunie: 6 kWp 852 kWh, interval 651–1.053iul.iulie: 6 kWp 873 kWh, interval 723–1.022aug.august: 6 kWp 812 kWh, interval 661–964sept.septembrie: 6 kWp 685 kWh, interval 533–836oct.octombrie: 6 kWp 470 kWh, interval 342–598nov.noiembrie: 6 kWp 293 kWh, interval 224–362dec.decembrie: 6 kWp 228 kWh, interval 174–283

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: St. Pölten. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 187 243 299
februarie 330 427 524
martie 477 615 753
aprilie 500 704 908
mai 581 752 923
iunie 651 852 1.053
iulie 723 873 1.022
august 661 812 964
septembrie 533 685 836
octombrie 342 470 598
noiembrie 224 293 362
decembrie 174 228 283
An 5.873 7.027 8.181

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? St. Pölten

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.192 kWh, adică 17 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 228 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? St. Pölten

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru St. Pölten

Montaj la sol sau pe acoperiș? St. Pölten

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: St. Pölten

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare