Cât produc panourile solare? Villach

Villach: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.530 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.262 kWh, iar într-unul bun 8.798 kWh — 1.255 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 188% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 417 kWh, interval 302–531feb.februarie: 6 kWp 550 kWh, interval 400–701mar.martie: 6 kWp 690 kWh, interval 524–856apr.aprilie: 6 kWp 719 kWh, interval 576–863maimai: 6 kWp 700 kWh, interval 572–828iun.iunie: 6 kWp 805 kWh, interval 620–991iul.iulie: 6 kWp 853 kWh, interval 708–998aug.august: 6 kWp 799 kWh, interval 660–939sept.septembrie: 6 kWp 705 kWh, interval 532–878oct.octombrie: 6 kWp 571 kWh, interval 427–715nov.noiembrie: 6 kWp 321 kWh, interval 197–446dec.decembrie: 6 kWp 304 kWh, interval 170–437

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Villach. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 302 417 531
februarie 400 550 701
martie 524 690 856
aprilie 576 719 863
mai 572 700 828
iunie 620 805 991
iulie 708 853 998
august 660 799 939
septembrie 532 705 878
octombrie 427 571 715
noiembrie 197 321 446
decembrie 170 304 437
An 6.262 7.530 8.798

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Villach

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.592 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 304 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Villach

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Villach

Montaj la sol sau pe acoperiș? Villach

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Villach

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare