Cât produc panourile solare? Wiener Neustadt

Wiener Neustadt: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.075 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.921 kWh, iar într-unul bun 8.229 kWh — 1.179 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 177% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 298 kWh, interval 224–373feb.februarie: 6 kWp 444 kWh, interval 333–554mar.martie: 6 kWp 611 kWh, interval 467–755apr.aprilie: 6 kWp 721 kWh, interval 544–897maimai: 6 kWp 759 kWh, interval 611–908iun.iunie: 6 kWp 822 kWh, interval 629–1.014iul.iulie: 6 kWp 854 kWh, interval 707–1.000aug.august: 6 kWp 804 kWh, interval 657–951sept.septembrie: 6 kWp 697 kWh, interval 544–850oct.octombrie: 6 kWp 513 kWh, interval 375–651nov.noiembrie: 6 kWp 320 kWh, interval 261–378dec.decembrie: 6 kWp 255 kWh, interval 177–333

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Wiener Neustadt. Producția atinge vârful în jurul orei 10:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 224 298 373
februarie 333 444 554
martie 467 611 755
aprilie 544 721 897
mai 611 759 908
iunie 629 822 1.014
iulie 707 854 1.000
august 657 804 951
septembrie 544 697 850
octombrie 375 513 651
noiembrie 261 320 378
decembrie 177 255 333
An 5.921 7.075 8.229

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Wiener Neustadt

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.316 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 255 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Wiener Neustadt

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Wiener Neustadt

Montaj la sol sau pe acoperiș? Wiener Neustadt

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Wiener Neustadt

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare