Cât produc panourile solare? Zell am See

Zell am See: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.602 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.518 kWh, iar într-unul bun 7.687 kWh — 1.100 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 165% din consumul anual al unei case tipice (4.000 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 6 kWp 291 kWh, interval 211–370feb.februarie: 6 kWp 428 kWh, interval 332–524mar.martie: 6 kWp 601 kWh, interval 483–718apr.aprilie: 6 kWp 709 kWh, interval 574–844maimai: 6 kWp 666 kWh, interval 531–800iun.iunie: 6 kWp 746 kWh, interval 587–905iul.iulie: 6 kWp 751 kWh, interval 611–891aug.august: 6 kWp 722 kWh, interval 589–856sept.septembrie: 6 kWp 568 kWh, interval 414–722oct.octombrie: 6 kWp 481 kWh, interval 374–588nov.noiembrie: 6 kWp 282 kWh, interval 201–363dec.decembrie: 6 kWp 212 kWh, interval 128–296

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Zell am See. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 211 291 370
februarie 332 428 524
martie 483 601 718
aprilie 574 709 844
mai 531 666 800
iunie 587 746 905
iulie 611 751 891
august 589 722 856
septembrie 414 568 722
octombrie 374 481 588
noiembrie 201 282 363
decembrie 128 212 296
An 5.518 6.602 7.687

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Zell am See

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.213 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 212 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Zell am See

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Zell am See

Montaj la sol sau pe acoperiș? Zell am See

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Zell am See

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Austria

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare