Cât produc panourile solare? Alice Springs

Alice Springs: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 12.586 kWh pe an. Într-un an slab sunt 10.516 kWh, iar într-unul bun 14.656 kWh — 1.907 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 229% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 951 kWh, interval 766–1.136feb.februarie: 6.6 kWp 1.005 kWh, interval 839–1.172mar.martie: 6.6 kWp 1.155 kWh, interval 953–1.356apr.aprilie: 6.6 kWp 1.115 kWh, interval 923–1.307maimai: 6.6 kWp 1.099 kWh, interval 888–1.310iun.iunie: 6.6 kWp 984 kWh, interval 772–1.195iul.iulie: 6.6 kWp 1.049 kWh, interval 853–1.246aug.august: 6.6 kWp 1.165 kWh, interval 972–1.358sept.septembrie: 6.6 kWp 1.146 kWh, interval 945–1.347oct.octombrie: 6.6 kWp 1.136 kWh, interval 939–1.332nov.noiembrie: 6.6 kWp 970 kWh, interval 794–1.145dec.decembrie: 6.6 kWp 965 kWh, interval 751–1.178

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Alice Springs. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,2 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,2 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 766 951 1.136
februarie 839 1.005 1.172
martie 953 1.155 1.356
aprilie 923 1.115 1.307
mai 888 1.099 1.310
iunie 772 984 1.195
iulie 853 1.049 1.246
august 972 1.165 1.358
septembrie 945 1.146 1.347
octombrie 939 1.136 1.332
noiembrie 794 970 1.145
decembrie 751 965 1.178
An 10.516 12.586 14.656

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Alice Springs

Din mai–august instalația produce cam 4.297 kWh, adică 34 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 951 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Alice Springs

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Alice Springs

Montaj la sol sau pe acoperiș? Alice Springs

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Alice Springs

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare