Cât produc panourile solare? Bendigo

Bendigo: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.220 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.499 kWh, iar într-unul bun 11.942 kWh — 1.549 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 186% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 1.105 kWh, interval 920–1.290feb.februarie: 6.6 kWp 1.021 kWh, interval 848–1.193mar.martie: 6.6 kWp 1.014 kWh, interval 829–1.199apr.aprilie: 6.6 kWp 781 kWh, interval 616–947maimai: 6.6 kWp 633 kWh, interval 523–743iun.iunie: 6.6 kWp 497 kWh, interval 382–613iul.iulie: 6.6 kWp 566 kWh, interval 432–700aug.august: 6.6 kWp 695 kWh, interval 563–827sept.septembrie: 6.6 kWp 871 kWh, interval 673–1.069oct.octombrie: 6.6 kWp 990 kWh, interval 783–1.196nov.noiembrie: 6.6 kWp 1.019 kWh, interval 833–1.205dec.decembrie: 6.6 kWp 1.099 kWh, interval 904–1.294

kWh pe lună

O zi tipică: ianuarie

Luna cea mai însorită: Bendigo. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 920 1.105 1.290
februarie 848 1.021 1.193
martie 829 1.014 1.199
aprilie 616 781 947
mai 523 633 743
iunie 382 497 613
iulie 432 566 700
august 563 695 827
septembrie 673 871 1.069
octombrie 783 990 1.196
noiembrie 833 1.019 1.205
decembrie 904 1.099 1.294
An 8.499 10.220 11.942

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Bendigo

Din mai–august instalația produce cam 2.391 kWh, adică 23 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 497 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Bendigo

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Bendigo

Montaj la sol sau pe acoperiș? Bendigo

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Bendigo

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare