Cât produc panourile solare? Canberra

Canberra: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.416 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.631 kWh, iar într-unul bun 12.201 kWh — 1.578 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 189% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 982 kWh, interval 785–1.179feb.februarie: 6.6 kWp 916 kWh, interval 736–1.096mar.martie: 6.6 kWp 875 kWh, interval 693–1.057apr.aprilie: 6.6 kWp 814 kWh, interval 615–1.013maimai: 6.6 kWp 775 kWh, interval 642–908iun.iunie: 6.6 kWp 563 kWh, interval 447–679iul.iulie: 6.6 kWp 687 kWh, interval 544–830aug.august: 6.6 kWp 801 kWh, interval 642–961sept.septembrie: 6.6 kWp 940 kWh, interval 670–1.210oct.octombrie: 6.6 kWp 1.027 kWh, interval 791–1.264nov.noiembrie: 6.6 kWp 962 kWh, interval 737–1.188dec.decembrie: 6.6 kWp 1.003 kWh, interval 823–1.183

kWh pe lună

O zi tipică: octombrie

Luna cea mai însorită: Canberra. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 785 982 1.179
februarie 736 916 1.096
martie 693 875 1.057
aprilie 615 814 1.013
mai 642 775 908
iunie 447 563 679
iulie 544 687 830
august 642 801 961
septembrie 670 940 1.210
octombrie 791 1.027 1.264
noiembrie 737 962 1.188
decembrie 823 1.003 1.183
An 8.631 10.416 12.201

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Canberra

Din mai–august instalația produce cam 2.826 kWh, adică 27 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 563 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Canberra

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Canberra

Montaj la sol sau pe acoperiș? Canberra

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Canberra

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare