Cât produc panourile solare? Newcastle

Newcastle: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 10.733 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.915 kWh, iar într-unul bun 12.551 kWh — 1.626 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 195% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 958 kWh, interval 783–1.134feb.februarie: 6.6 kWp 885 kWh, interval 709–1.062mar.martie: 6.6 kWp 898 kWh, interval 694–1.102apr.aprilie: 6.6 kWp 878 kWh, interval 706–1.049maimai: 6.6 kWp 827 kWh, interval 669–985iun.iunie: 6.6 kWp 657 kWh, interval 506–809iul.iulie: 6.6 kWp 792 kWh, interval 619–966aug.august: 6.6 kWp 917 kWh, interval 738–1.096sept.septembrie: 6.6 kWp 982 kWh, interval 797–1.166oct.octombrie: 6.6 kWp 1.030 kWh, interval 801–1.259nov.noiembrie: 6.6 kWp 994 kWh, interval 784–1.204dec.decembrie: 6.6 kWp 1.001 kWh, interval 818–1.184

kWh pe lună

O zi tipică: octombrie

Luna cea mai însorită: Newcastle. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 783 958 1.134
februarie 709 885 1.062
martie 694 898 1.102
aprilie 706 878 1.049
mai 669 827 985
iunie 506 657 809
iulie 619 792 966
august 738 917 1.096
septembrie 797 982 1.166
octombrie 801 1.030 1.259
noiembrie 784 994 1.204
decembrie 818 1.001 1.184
An 8.915 10.733 12.551

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Newcastle

Din mai–august instalația produce cam 3.194 kWh, adică 30 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (iunie) dă aproximativ 657 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Newcastle

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Newcastle

Montaj la sol sau pe acoperiș? Newcastle

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Newcastle

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare