Cât produc panourile solare? Rockhampton

Rockhampton: o instalație de 6,6 kWp orientată spre nord, înclinată la 35°, produce cam 11.196 kWh pe an. Într-un an slab sunt 9.391 kWh, iar într-unul bun 13.001 kWh — 1.696 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 204% din consumul anual al unei case tipice (5.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6.6 kWp 885 kWh, interval 728–1.042feb.februarie: 6.6 kWp 841 kWh, interval 696–985mar.martie: 6.6 kWp 943 kWh, interval 764–1.123apr.aprilie: 6.6 kWp 943 kWh, interval 776–1.111maimai: 6.6 kWp 949 kWh, interval 764–1.135iun.iunie: 6.6 kWp 855 kWh, interval 705–1.005iul.iulie: 6.6 kWp 928 kWh, interval 769–1.087aug.august: 6.6 kWp 1.029 kWh, interval 859–1.199sept.septembrie: 6.6 kWp 1.053 kWh, interval 857–1.250oct.octombrie: 6.6 kWp 1.026 kWh, interval 831–1.221nov.noiembrie: 6.6 kWp 930 kWh, interval 749–1.110dec.decembrie: 6.6 kWp 881 kWh, interval 724–1.038

kWh pe lună

O zi tipică: septembrie

Luna cea mai însorită: Rockhampton. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,0 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,0 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 728 885 1.042
februarie 696 841 985
martie 764 943 1.123
aprilie 776 943 1.111
mai 764 949 1.135
iunie 705 855 1.005
iulie 769 928 1.087
august 859 1.029 1.199
septembrie 857 1.053 1.250
octombrie 831 1.026 1.221
noiembrie 749 930 1.110
decembrie 724 881 1.038
An 9.391 11.196 13.001

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Rockhampton

Din mai–august instalația produce cam 3.760 kWh, adică 33 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (februarie) dă aproximativ 841 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Rockhampton

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre nord, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Rockhampton

Montaj la sol sau pe acoperiș? Rockhampton

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Rockhampton

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Australia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare