Cât produc panourile solare? Brussel

Brussel: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.340 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.422 kWh, iar într-unul bun 6.258 kWh — 1.068 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 153% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 5 kWp 172 kWh, interval 127–217feb.februarie: 5 kWp 278 kWh, interval 196–359mar.martie: 5 kWp 464 kWh, interval 347–580apr.aprilie: 5 kWp 618 kWh, interval 494–742maimai: 5 kWp 659 kWh, interval 526–791iun.iunie: 5 kWp 671 kWh, interval 544–798iul.iulie: 5 kWp 633 kWh, interval 503–764aug.august: 5 kWp 618 kWh, interval 503–733sept.septembrie: 5 kWp 543 kWh, interval 443–643oct.octombrie: 5 kWp 335 kWh, interval 260–411nov.noiembrie: 5 kWp 220 kWh, interval 168–272dec.decembrie: 5 kWp 144 kWh, interval 85–202

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Brussel. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 127 172 217
februarie 196 278 359
martie 347 464 580
aprilie 494 618 742
mai 526 659 791
iunie 544 671 798
iulie 503 633 764
august 503 618 733
septembrie 443 543 643
octombrie 260 335 411
noiembrie 168 220 272
decembrie 85 144 202
An 4.422 5.340 6.258

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Brussel

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 814 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 144 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Brussel

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Brussel

Montaj la sol sau pe acoperiș? Brussel

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Brussel

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare