Cât produc panourile solare? Charleroi

Charleroi: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.348 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.438 kWh, iar într-unul bun 6.258 kWh — 1.070 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 153% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 160 kWh, interval 115–206feb.februarie: 5 kWp 285 kWh, interval 198–372mar.martie: 5 kWp 468 kWh, interval 343–592apr.aprilie: 5 kWp 617 kWh, interval 492–742maimai: 5 kWp 665 kWh, interval 532–799iun.iunie: 5 kWp 663 kWh, interval 527–800iul.iulie: 5 kWp 644 kWh, interval 508–779aug.august: 5 kWp 645 kWh, interval 527–764sept.septembrie: 5 kWp 533 kWh, interval 432–634oct.octombrie: 5 kWp 345 kWh, interval 270–420nov.noiembrie: 5 kWp 214 kWh, interval 158–270dec.decembrie: 5 kWp 145 kWh, interval 73–216

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Charleroi. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 115 160 206
februarie 198 285 372
martie 343 468 592
aprilie 492 617 742
mai 532 665 799
iunie 527 663 800
iulie 508 644 779
august 527 645 764
septembrie 432 533 634
octombrie 270 345 420
noiembrie 158 214 270
decembrie 73 145 216
An 4.438 5.348 6.258

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Charleroi

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 804 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 145 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Charleroi

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Charleroi

Montaj la sol sau pe acoperiș? Charleroi

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Charleroi

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare