Cât produc panourile solare? Hasselt

Hasselt: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.339 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.423 kWh, iar într-unul bun 6.255 kWh — 1.068 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 153% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 149 kWh, interval 88–210feb.februarie: 5 kWp 274 kWh, interval 186–362mar.martie: 5 kWp 465 kWh, interval 344–586apr.aprilie: 5 kWp 611 kWh, interval 484–738maimai: 5 kWp 675 kWh, interval 531–820iun.iunie: 5 kWp 676 kWh, interval 544–808iul.iulie: 5 kWp 642 kWh, interval 513–771aug.august: 5 kWp 634 kWh, interval 513–754sept.septembrie: 5 kWp 539 kWh, interval 435–643oct.octombrie: 5 kWp 335 kWh, interval 247–422nov.noiembrie: 5 kWp 221 kWh, interval 163–278dec.decembrie: 5 kWp 136 kWh, interval 76–196

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Hasselt. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 88 149 210
februarie 186 274 362
martie 344 465 586
aprilie 484 611 738
mai 531 675 820
iunie 544 676 808
iulie 513 642 771
august 513 634 754
septembrie 435 539 643
octombrie 247 335 422
noiembrie 163 221 278
decembrie 76 136 196
An 4.423 5.339 6.255

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Hasselt

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 779 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 136 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Hasselt

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Hasselt

Montaj la sol sau pe acoperiș? Hasselt

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Hasselt

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare