Cât produc panourile solare? Kortrijk

Kortrijk: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.426 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.529 kWh, iar într-unul bun 6.322 kWh — 1.085 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 155% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 184 kWh, interval 141–226feb.februarie: 5 kWp 299 kWh, interval 213–384mar.martie: 5 kWp 478 kWh, interval 341–614apr.aprilie: 5 kWp 626 kWh, interval 506–746maimai: 5 kWp 673 kWh, interval 548–797iun.iunie: 5 kWp 688 kWh, interval 554–823iul.iulie: 5 kWp 643 kWh, interval 514–772aug.august: 5 kWp 607 kWh, interval 496–718sept.septembrie: 5 kWp 542 kWh, interval 445–639oct.octombrie: 5 kWp 357 kWh, interval 279–434nov.noiembrie: 5 kWp 228 kWh, interval 175–282dec.decembrie: 5 kWp 158 kWh, interval 105–210

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Kortrijk. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 141 184 226
februarie 213 299 384
martie 341 478 614
aprilie 506 626 746
mai 548 673 797
iunie 554 688 823
iulie 514 643 772
august 496 607 718
septembrie 445 542 639
octombrie 279 357 434
noiembrie 175 228 282
decembrie 105 158 210
An 4.529 5.426 6.322

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Kortrijk

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 868 kWh, adică 16 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 158 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Kortrijk

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Kortrijk

Montaj la sol sau pe acoperiș? Kortrijk

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Kortrijk

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare