Cât produc panourile solare? Namur

Namur: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.362 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.426 kWh, iar într-unul bun 6.299 kWh — 1.073 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 153% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 159 kWh, interval 103–215feb.februarie: 5 kWp 286 kWh, interval 200–372mar.martie: 5 kWp 472 kWh, interval 354–590apr.aprilie: 5 kWp 603 kWh, interval 482–724maimai: 5 kWp 664 kWh, interval 532–796iun.iunie: 5 kWp 673 kWh, interval 541–805iul.iulie: 5 kWp 639 kWh, interval 500–779aug.august: 5 kWp 650 kWh, interval 525–775sept.septembrie: 5 kWp 547 kWh, interval 442–652oct.octombrie: 5 kWp 341 kWh, interval 260–423nov.noiembrie: 5 kWp 213 kWh, interval 160–266dec.decembrie: 5 kWp 139 kWh, interval 74–204

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Namur. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 103 159 215
februarie 200 286 372
martie 354 472 590
aprilie 482 603 724
mai 532 664 796
iunie 541 673 805
iulie 500 639 779
august 525 650 775
septembrie 442 547 652
octombrie 260 341 423
noiembrie 160 213 266
decembrie 74 139 204
An 4.426 5.362 6.299

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Namur

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 798 kWh, adică 15 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 139 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Namur

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Namur

Montaj la sol sau pe acoperiș? Namur

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Namur

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Belgia

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare