Cât produc panourile solare? Essen

Essen: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.346 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.891 kWh, iar într-unul bun 9.802 kWh — 1.043 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 238% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 230 kWh, interval 135–326feb.februarie: 8 kWp 428 kWh, interval 299–556mar.martie: 8 kWp 718 kWh, interval 523–914apr.aprilie: 8 kWp 903 kWh, interval 716–1.090maimai: 8 kWp 1.053 kWh, interval 831–1.276iun.iunie: 8 kWp 1.049 kWh, interval 821–1.276iul.iulie: 8 kWp 1.023 kWh, interval 843–1.203aug.august: 8 kWp 993 kWh, interval 797–1.189sept.septembrie: 8 kWp 806 kWh, interval 640–971oct.octombrie: 8 kWp 526 kWh, interval 395–657nov.noiembrie: 8 kWp 329 kWh, interval 241–417dec.decembrie: 8 kWp 199 kWh, interval 99–299

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Essen. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 135 230 326
februarie 299 428 556
martie 523 718 914
aprilie 716 903 1.090
mai 831 1.053 1.276
iunie 821 1.049 1.276
iulie 843 1.023 1.203
august 797 993 1.189
septembrie 640 806 971
octombrie 395 526 657
noiembrie 241 329 417
decembrie 99 199 299
An 6.891 8.346 9.802

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Essen

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.186 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 199 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Essen

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Essen

Montaj la sol sau pe acoperiș? Essen

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Essen

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Germania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare