Cât produc panourile solare? Mainz

Mainz: o instalație de 8 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.049 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.506 kWh, iar într-unul bun 10.592 kWh — 1.131 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 259% din consumul anual al unei case tipice (3.500 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 8 kWp 270 kWh, interval 201–340feb.februarie: 8 kWp 472 kWh, interval 345–599mar.martie: 8 kWp 850 kWh, interval 641–1.059apr.aprilie: 8 kWp 1.040 kWh, interval 846–1.233maimai: 8 kWp 1.099 kWh, interval 890–1.307iun.iunie: 8 kWp 1.163 kWh, interval 933–1.393iul.iulie: 8 kWp 1.143 kWh, interval 927–1.358aug.august: 8 kWp 1.057 kWh, interval 858–1.256sept.septembrie: 8 kWp 909 kWh, interval 734–1.084oct.octombrie: 8 kWp 529 kWh, interval 392–667nov.noiembrie: 8 kWp 297 kWh, interval 213–381dec.decembrie: 8 kWp 208 kWh, interval 145–272

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Mainz. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 4,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 201 270 340
februarie 345 472 599
martie 641 850 1.059
aprilie 846 1.040 1.233
mai 890 1.099 1.307
iunie 933 1.163 1.393
iulie 927 1.143 1.358
august 858 1.057 1.256
septembrie 734 909 1.084
octombrie 392 529 667
noiembrie 213 297 381
decembrie 145 208 272
An 7.506 9.049 10.592

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Mainz

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.248 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 208 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Mainz

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Mainz

Montaj la sol sau pe acoperiș? Mainz

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Mainz

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Germania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare