Cât produc panourile solare? Pamplona

Pamplona: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.002 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.852 kWh, iar într-unul bun 8.152 kWh — 1.400 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 212% din consumul anual al unei case tipice (3.300 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 356 kWh, interval 255–457feb.februarie: 5 kWp 424 kWh, interval 310–537mar.martie: 5 kWp 566 kWh, interval 438–694apr.aprilie: 5 kWp 648 kWh, interval 527–769maimai: 5 kWp 719 kWh, interval 595–844iun.iunie: 5 kWp 733 kWh, interval 606–860iul.iulie: 5 kWp 815 kWh, interval 678–953aug.august: 5 kWp 827 kWh, interval 690–964sept.septembrie: 5 kWp 677 kWh, interval 552–803oct.octombrie: 5 kWp 561 kWh, interval 455–666nov.noiembrie: 5 kWp 354 kWh, interval 278–431dec.decembrie: 5 kWp 323 kWh, interval 243–403

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: Pamplona. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,1 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,1 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 255 356 457
februarie 310 424 537
martie 438 566 694
aprilie 527 648 769
mai 595 719 844
iunie 606 733 860
iulie 678 815 953
august 690 827 964
septembrie 552 677 803
octombrie 455 561 666
noiembrie 278 354 431
decembrie 243 323 403
An 5.852 7.002 8.152

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Pamplona

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.456 kWh, adică 21 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 323 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Pamplona

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Pamplona

Montaj la sol sau pe acoperiș? Pamplona

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Pamplona

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Spania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare