Cât produc panourile solare? San Sebastián

San Sebastián: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 5.861 kWh pe an. Într-un an slab sunt 4.899 kWh, iar într-unul bun 6.823 kWh — 1.172 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 178% din consumul anual al unei case tipice (3.300 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 5 kWp 274 kWh, interval 191–357feb.februarie: 5 kWp 356 kWh, interval 245–467mar.martie: 5 kWp 485 kWh, interval 365–605apr.aprilie: 5 kWp 549 kWh, interval 438–661maimai: 5 kWp 620 kWh, interval 494–746iun.iunie: 5 kWp 558 kWh, interval 457–659iul.iulie: 5 kWp 584 kWh, interval 464–704aug.august: 5 kWp 635 kWh, interval 528–743sept.septembrie: 5 kWp 597 kWh, interval 487–708oct.octombrie: 5 kWp 455 kWh, interval 363–546nov.noiembrie: 5 kWp 313 kWh, interval 229–397dec.decembrie: 5 kWp 287 kWh, interval 191–383

kWh pe lună

O zi tipică: august

Luna cea mai însorită: San Sebastián. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 2,3 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,3 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 191 274 357
februarie 245 356 467
martie 365 485 605
aprilie 438 549 661
mai 494 620 746
iunie 457 558 659
iulie 464 584 704
august 528 635 743
septembrie 487 597 708
octombrie 363 455 546
noiembrie 229 313 397
decembrie 191 287 383
An 4.899 5.861 6.823

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? San Sebastián

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.230 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (ianuarie) dă aproximativ 274 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? San Sebastián

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru San Sebastián

Montaj la sol sau pe acoperiș? San Sebastián

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: San Sebastián

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Spania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare