Cât produc panourile solare? Santander

Santander: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.170 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.180 kWh, iar într-unul bun 7.160 kWh — 1.234 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 187% din consumul anual al unei case tipice (3.300 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

0200400600800ian.ianuarie: 5 kWp 306 kWh, interval 213–398feb.februarie: 5 kWp 382 kWh, interval 268–496mar.martie: 5 kWp 516 kWh, interval 411–620apr.aprilie: 5 kWp 586 kWh, interval 478–695maimai: 5 kWp 675 kWh, interval 561–788iun.iunie: 5 kWp 613 kWh, interval 510–716iul.iulie: 5 kWp 642 kWh, interval 525–758aug.august: 5 kWp 641 kWh, interval 527–754sept.septembrie: 5 kWp 595 kWh, interval 488–701oct.octombrie: 5 kWp 496 kWh, interval 390–602nov.noiembrie: 5 kWp 330 kWh, interval 228–433dec.decembrie: 5 kWp 294 kWh, interval 201–387

kWh pe lună

O zi tipică: mai

Luna cea mai însorită: Santander. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 2,7 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 2,7 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 213 306 398
februarie 268 382 496
martie 411 516 620
aprilie 478 586 695
mai 561 675 788
iunie 510 613 716
iulie 525 642 758
august 527 641 754
septembrie 488 595 701
octombrie 390 496 602
noiembrie 228 330 433
decembrie 201 294 387
An 5.180 6.170 7.160

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Santander

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.312 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 294 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Santander

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Santander

Montaj la sol sau pe acoperiș? Santander

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Santander

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Spania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare