Cât produc panourile solare? Valencia

Valencia: o instalație de 5 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 8.465 kWh pe an. Într-un an slab sunt 7.082 kWh, iar într-unul bun 9.849 kWh — 1.693 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 257% din consumul anual al unei case tipice (3.300 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

02505007501.000ian.ianuarie: 5 kWp 608 kWh, interval 492–725feb.februarie: 5 kWp 578 kWh, interval 461–694mar.martie: 5 kWp 724 kWh, interval 559–890apr.aprilie: 5 kWp 764 kWh, interval 622–906maimai: 5 kWp 829 kWh, interval 692–966iun.iunie: 5 kWp 835 kWh, interval 696–973iul.iulie: 5 kWp 861 kWh, interval 723–1.000aug.august: 5 kWp 843 kWh, interval 703–983sept.septembrie: 5 kWp 714 kWh, interval 596–832oct.octombrie: 5 kWp 665 kWh, interval 530–801nov.noiembrie: 5 kWp 536 kWh, interval 432–640dec.decembrie: 5 kWp 543 kWh, interval 435–651

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Valencia. Producția atinge vârful în jurul orei 12:00 (ora solară), cam 3,6 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,6 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 492 608 725
februarie 461 578 694
martie 559 724 890
aprilie 622 764 906
mai 692 829 966
iunie 696 835 973
iulie 723 861 1.000
august 703 843 983
septembrie 596 714 832
octombrie 530 665 801
noiembrie 432 536 640
decembrie 435 543 651
An 7.082 8.465 9.849

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Valencia

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.264 kWh, adică 27 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (noiembrie) dă aproximativ 536 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Valencia

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Valencia

Montaj la sol sau pe acoperiș? Valencia

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Valencia

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Spania

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare