Cât produc panourile solare? Angers

Angers: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.491 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.277 kWh, iar într-unul bun 8.706 kWh — 1.249 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 159% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 290 kWh, interval 225–356feb.februarie: 6 kWp 434 kWh, interval 356–512mar.martie: 6 kWp 637 kWh, interval 476–798apr.aprilie: 6 kWp 782 kWh, interval 615–949maimai: 6 kWp 848 kWh, interval 688–1.008iun.iunie: 6 kWp 862 kWh, interval 687–1.037iul.iulie: 6 kWp 881 kWh, interval 706–1.057aug.august: 6 kWp 818 kWh, interval 666–970sept.septembrie: 6 kWp 736 kWh, interval 590–882oct.octombrie: 6 kWp 535 kWh, interval 415–656nov.noiembrie: 6 kWp 367 kWh, interval 297–438dec.decembrie: 6 kWp 246 kWh, interval 172–320

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Angers. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 225 290 356
februarie 356 434 512
martie 476 637 798
aprilie 615 782 949
mai 688 848 1.008
iunie 687 862 1.037
iulie 706 881 1.057
august 666 818 970
septembrie 590 736 882
octombrie 415 535 656
noiembrie 297 367 438
decembrie 172 246 320
An 6.277 7.491 8.706

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Angers

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.337 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 246 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Angers

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Angers

Montaj la sol sau pe acoperiș? Angers

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Angers

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare