Cât produc panourile solare? Clermont-Ferrand

Clermont-Ferrand: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.473 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.260 kWh, iar într-unul bun 8.686 kWh — 1.246 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 159% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 327 kWh, interval 255–399feb.februarie: 6 kWp 450 kWh, interval 327–573mar.martie: 6 kWp 659 kWh, interval 529–788apr.aprilie: 6 kWp 762 kWh, interval 628–895maimai: 6 kWp 785 kWh, interval 634–937iun.iunie: 6 kWp 843 kWh, interval 693–993iul.iulie: 6 kWp 913 kWh, interval 719–1.108aug.august: 6 kWp 849 kWh, interval 706–993sept.septembrie: 6 kWp 741 kWh, interval 610–873oct.octombrie: 6 kWp 538 kWh, interval 413–663nov.noiembrie: 6 kWp 344 kWh, interval 264–425dec.decembrie: 6 kWp 315 kWh, interval 216–415

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Clermont-Ferrand. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,5 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,5 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 255 327 399
februarie 327 450 573
martie 529 659 788
aprilie 628 762 895
mai 634 785 937
iunie 693 843 993
iulie 719 913 1.108
august 706 849 993
septembrie 610 741 873
octombrie 413 538 663
noiembrie 264 344 425
decembrie 216 315 415
An 6.260 7.473 8.686

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Clermont-Ferrand

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.436 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 315 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Clermont-Ferrand

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Clermont-Ferrand

Montaj la sol sau pe acoperiș? Clermont-Ferrand

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Clermont-Ferrand

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare