Cât produc panourile solare? Grenoble

Grenoble: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.914 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.611 kWh, iar într-unul bun 9.217 kWh — 1.319 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 168% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 378 kWh, interval 276–480feb.februarie: 6 kWp 487 kWh, interval 343–630mar.martie: 6 kWp 702 kWh, interval 567–836apr.aprilie: 6 kWp 790 kWh, interval 634–945maimai: 6 kWp 747 kWh, interval 603–891iun.iunie: 6 kWp 904 kWh, interval 752–1.055iul.iulie: 6 kWp 995 kWh, interval 791–1.198aug.august: 6 kWp 892 kWh, interval 746–1.038sept.septembrie: 6 kWp 757 kWh, interval 628–886oct.octombrie: 6 kWp 596 kWh, interval 444–748nov.noiembrie: 6 kWp 357 kWh, interval 250–464dec.decembrie: 6 kWp 309 kWh, interval 185–432

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Grenoble. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 276 378 480
februarie 343 487 630
martie 567 702 836
aprilie 634 790 945
mai 603 747 891
iunie 752 904 1.055
iulie 791 995 1.198
august 746 892 1.038
septembrie 628 757 886
octombrie 444 596 748
noiembrie 250 357 464
decembrie 185 309 432
An 6.611 7.914 9.217

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Grenoble

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.530 kWh, adică 19 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 309 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Grenoble

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Grenoble

Montaj la sol sau pe acoperiș? Grenoble

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Grenoble

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare