Cât produc panourile solare? Limoges

Limoges: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.504 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.292 kWh, iar într-unul bun 8.717 kWh — 1.251 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 160% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 295 kWh, interval 185–404feb.februarie: 6 kWp 434 kWh, interval 325–543mar.martie: 6 kWp 607 kWh, interval 476–739apr.aprilie: 6 kWp 739 kWh, interval 594–884maimai: 6 kWp 787 kWh, interval 638–936iun.iunie: 6 kWp 844 kWh, interval 685–1.003iul.iulie: 6 kWp 916 kWh, interval 726–1.105aug.august: 6 kWp 839 kWh, interval 690–987sept.septembrie: 6 kWp 741 kWh, interval 601–880oct.octombrie: 6 kWp 567 kWh, interval 423–712nov.noiembrie: 6 kWp 360 kWh, interval 262–458dec.decembrie: 6 kWp 270 kWh, interval 149–390

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Limoges. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 185 295 404
februarie 325 434 543
martie 476 607 739
aprilie 594 739 884
mai 638 787 936
iunie 685 844 1.003
iulie 726 916 1.105
august 690 839 987
septembrie 601 741 880
octombrie 423 567 712
noiembrie 262 360 458
decembrie 149 270 390
An 6.292 7.504 8.717

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Limoges

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.358 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 270 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Limoges

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Limoges

Montaj la sol sau pe acoperiș? Limoges

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Limoges

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare