Cât produc panourile solare? Lyon

Lyon: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 7.993 kWh pe an. Într-un an slab sunt 6.681 kWh, iar într-unul bun 9.305 kWh — 1.332 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 170% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 324 kWh, interval 251–396feb.februarie: 6 kWp 491 kWh, interval 350–633mar.martie: 6 kWp 718 kWh, interval 576–860apr.aprilie: 6 kWp 822 kWh, interval 659–985maimai: 6 kWp 842 kWh, interval 689–994iun.iunie: 6 kWp 922 kWh, interval 758–1.086iul.iulie: 6 kWp 990 kWh, interval 787–1.193aug.august: 6 kWp 889 kWh, interval 737–1.041sept.septembrie: 6 kWp 794 kWh, interval 651–936oct.octombrie: 6 kWp 614 kWh, interval 485–743nov.noiembrie: 6 kWp 361 kWh, interval 274–447dec.decembrie: 6 kWp 273 kWh, interval 206–341

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Lyon. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,8 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,8 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 251 324 396
februarie 350 491 633
martie 576 718 860
aprilie 659 822 985
mai 689 842 994
iunie 758 922 1.086
iulie 787 990 1.193
august 737 889 1.041
septembrie 651 794 936
octombrie 485 614 743
noiembrie 274 361 447
decembrie 206 273 341
An 6.681 7.993 9.305

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Lyon

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 1.449 kWh, adică 18 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 273 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Lyon

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Lyon

Montaj la sol sau pe acoperiș? Lyon

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Lyon

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare