Cât produc panourile solare? Marseille

Marseille: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 9.716 kWh pe an. Într-un an slab sunt 8.142 kWh, iar într-unul bun 11.291 kWh — 1.619 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 207% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 556 kWh, interval 412–700feb.februarie: 6 kWp 600 kWh, interval 470–730mar.martie: 6 kWp 826 kWh, interval 674–977apr.aprilie: 6 kWp 912 kWh, interval 761–1.063maimai: 6 kWp 1.006 kWh, interval 836–1.176iun.iunie: 6 kWp 1.007 kWh, interval 843–1.170iul.iulie: 6 kWp 1.089 kWh, interval 911–1.267aug.august: 6 kWp 1.045 kWh, interval 877–1.213sept.septembrie: 6 kWp 910 kWh, interval 761–1.059oct.octombrie: 6 kWp 709 kWh, interval 581–837nov.noiembrie: 6 kWp 543 kWh, interval 415–671dec.decembrie: 6 kWp 480 kWh, interval 381–578

kWh pe lună

O zi tipică: iulie

Luna cea mai însorită: Marseille. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 4,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 4,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 412 556 700
februarie 470 600 730
martie 674 826 977
aprilie 761 912 1.063
mai 836 1.006 1.176
iunie 843 1.007 1.170
iulie 911 1.089 1.267
august 877 1.045 1.213
septembrie 761 910 1.059
octombrie 581 709 837
noiembrie 415 543 671
decembrie 381 480 578
An 8.142 9.716 11.291

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Marseille

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 2.178 kWh, adică 22 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 480 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Marseille

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Marseille

Montaj la sol sau pe acoperiș? Marseille

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Marseille

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare