Cât produc panourile solare? Metz

Metz: o instalație de 6 kWp orientată spre sud, înclinată la 35°, produce cam 6.849 kWh pe an. Într-un an slab sunt 5.691 kWh, iar într-unul bun 8.006 kWh — 1.141 kWh pe kWp.

Asta înseamnă cam 146% din consumul anual al unei case tipice (4.700 kWh).

Calculează pentru acoperișul meu

Pe baza datelor meteo din satelit, 2014–2023

Producție pe luni

05001.0001.500ian.ianuarie: 6 kWp 204 kWh, interval 151–258feb.februarie: 6 kWp 363 kWh, interval 262–465mar.martie: 6 kWp 623 kWh, interval 454–791apr.aprilie: 6 kWp 773 kWh, interval 619–928maimai: 6 kWp 820 kWh, interval 650–991iun.iunie: 6 kWp 870 kWh, interval 699–1.041iul.iulie: 6 kWp 857 kWh, interval 663–1.050aug.august: 6 kWp 822 kWh, interval 672–972sept.septembrie: 6 kWp 711 kWh, interval 568–854oct.octombrie: 6 kWp 426 kWh, interval 330–523nov.noiembrie: 6 kWp 233 kWh, interval 175–291dec.decembrie: 6 kWp 180 kWh, interval 116–244

kWh pe lună

O zi tipică: iunie

Luna cea mai însorită: Metz. Producția atinge vârful în jurul orei 11:00 (ora solară), cam 3,4 kWh în cea mai bună oră.

0:006:0012:0018:0023:00 3,4 0

Lună de lună

Luna An slab, kWh Tipic, kWh An bun, kWh
ianuarie 151 204 258
februarie 262 363 465
martie 454 623 791
aprilie 619 773 928
mai 650 820 991
iunie 699 870 1.041
iulie 663 857 1.050
august 672 822 972
septembrie 568 711 854
octombrie 330 426 523
noiembrie 175 233 291
decembrie 116 180 244
An 5.691 6.849 8.006

Lunile nu însumează exact valoarea anuală, deoarece fiecare este valoarea tipică pe mulți ani.

Întrebări frecvente

Cât produc panourile solare iarna? Metz

Din noiembrie–februarie instalația produce cam 980 kWh, adică 14 % din producția anuală. Cea mai slabă lună (decembrie) dă aproximativ 180 kWh.

Merită un acoperiș est-vest? Metz

O instalație est-vest produce de obicei cu 10–25% mai puțin pe kWp decât una orientată spre sud, dar distribuie producția mai uniform pe parcursul zilei. Diferența exactă depinde de înclinare și de umbrire.

Compară un acoperiș est-vest pentru Metz

Montaj la sol sau pe acoperiș? Metz

Un montaj la sol poate fi înclinat și orientat liber, ceea ce poate aduce ceva mai multă producție, dar costă mai mult și necesită spațiu. Compară cele două variante pentru terenul tău.

Verifică un montaj la sol: Metz

Acoperișul tău nu este un acoperiș mediu

Setează propria înclinare, orientare, umbrire și limita invertorului și primește un interval pentru adresa ta.

Calculează pentru acoperișul meu

Toate orașele: Franța

Date climatice: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) — Comisia Europeană, Centrul Comun de Cercetare